Mobil Dünya Kongresi’nde Yer Alan Turkcell’in Yeni Blockchain Projeleri

Yazılımoloji ekibi olarak sıkı takipçisi olduğumuz Mobil Dünya Kongresi (Mobile World Congress) de gerçekleşen kayda değer gelişmeleri takipçilerimizle paylaşmaya devam etmekteyiz. Gerçekleşen bu kongrede bazı önemli açıklamalarda bulunan Turkcell, birçok sektörde dönüştürücü etkisini ortaya çıkaran Blockchain teknolojisiyle hayata geçirdiği projelerini piyasaya sürdü.

Dijital teknolojilerden 5G teknolojisine, nesnelerin internetinden yapay zekaya, geleceğin teknolojilerinde yer almak amacıyla projeleri ara vermeden geliştirdiğini belirten Turkcell, Blockchain teknolojisinin birçok işlem için günümüz teknolojilerine kıyasla daha güvenli bir ortam sunduğunu da takipçilerle paylaştı.

Turkcell Blockchain Projeleri

Elde edilen yeni bilgilere göre Turkcell’in Blockchain ile alakalı gerçekleştirdiği projelerden birincisi iki farklı ülke operatörleri arasında ödenecek olan maliyetleri belirliyor ve aracı olan firmaları ortadan kaldırarak maliyeti azaltmayı planlıyor. Yani bu proje sayesinde, yurt dışında harcanan fiyatlandırmalar, blockchain kullanılarak aradaki üçüncü firmaya veya ileticiye ihtiyaç kalmadan uçtan uca iletişimle yapılıyor.

Bu şekilde süreç daha güvenli ve hızlı ilerliyor. Süre azaldığı için kontrol ihtiyacı ve iş gücü azalmış oluyor, ayrıca sahtecilik ve dolandırıcılık tespitine yeni bir açı gelmiş oluyor. Müşterilerinin gizliliğinin korunması için de çalışmalar gerçekleştiren Turkcell, kimlik yönetimi (ID Management) projeleri sayesinde bu süreci daha güvenli bir şekile getirmeyi hedeflerinin arasında gösteriyor.

Bir cevap yazın