NetFlix ve BluTV Gibi Platformlar İçin RTÜK Denetimi Başladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Ağustos ayında internet üzerinden yayın yapan kuruluşlar için geçerli olacak yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınladı. İnternet plaformundan yayın yapan kaynaklarında artık denetime tabi olacağı düzenleme geçtiğimiz gün itibariyle geçerliliğe girdi. Artık NetFlix, BluTV, PuhuTV gibi platformlarda izlediğimiz içeriklerde de sansür uygulaması yapılacak. Bu konu, sosyal medyada kullanıcılar tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Fakat RTÜK bu konuda geri adım atmadı.

1 Eylül 2019 tarihi itibariyle artık yönetmelik geçerli olacak, fakat nasıl bir denetimin uygulanacağı hala büyük bir merak konusu. RTÜK üyesi olan İlhan Taşçı, söz konusu olan yönetmelik hakkında bazı fikirlerini paylaştı.

RTÜK

Taşçı, SETA kısaltmasıyla bilinen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları başlıklı raporunu paylaşmasının bu yönetmelikle yakından alakalı olduğunu söylüyor. Bu yönetmeliğin önemli bir şekilde etkileyeceği yayın kuruluşları olarak aşağıdaki listeyi bizlerle paylaştı.

Sputnik, Deutche Welle, BBC Türkçe, Amerika’nın Sesi, Independent ve Euronews gibi kaynaklarda bu listeye dahil.

Bir cevap yazın