Milyonlarca Facebook Kullanıcısının Telefon Numarası Sızdırıldı

Sanyam Jain isimli bir kişi, internette nasıl sızdırıldığı belli olmayan bir veritabanına ulaştı. Bu veritabanının içinde facebook kullanıcılarının telefon numaraları, kullanıcı adları gibi bilgilerin yer aldığını farketti.

Korunaksız bir şekilde internette yer alan bu veritabanının, nasıl sızdırıldığı hala merak konusu. Ayrıca bahsi geçen sunucunun içerisinde birden çok veritabanına rastlandı. Bu veritabanları birçok farklı platformun kullanıcılarının bilgilerini içeriyordu. Bu sunucu herhangi bir şifreyle korunmadığı için internette URL’yi bulabilen her kişinin bu veritabanına erişebileceğini söylemekte fayda var.

Milyonlarca Facebook Kullanıcısının Telefon Numarası Sızdırıldı

Veritabanında bulunan her bilgi, bir hesabın Facebook ID numarasını ve hesabın kayıtlı olduğu telefon numarasını içeriyor. Facebook ID’lerinin telefon numaralarıyla eşleştirilmesi de dikkatlerden kaçmadı çünkü böylece kullanıcı adları değiştirilse bile hangi telefon numarasının hangi hesaba ait olduğu kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Facebook tarafından gelen açıklamada herhangi bir saldırı bulunmadığı, kullanıcıların endişelenmesine gerek olmadığını bildirdi. Gizlilik politikası dahilinde kullanıcılarının verisine sahip çıktığını belirten Facebook, geçmişteki dahil olduğu davalarla ne kadar güvenilir olduğunu bizlere gösteriyor 🙂

Bir cevap yazın