Milli Siber Güvenlik Sistemimiz Ahtapot Nedir?

Milli siber güvenlik sistemimiz Ahtapot’un önceki aylarda bir karargahımıza gelen siber saldırıyı önlediği ortaya çıktı. Bu olaydan sonra Ahtapot, NATO’dan olumlu bir görüş aldı. 2016 yılında ilk kez ortaya çıkan Ahtapot milli güvenlik sistemimiz, uzun süredir test aşamasında olsada yinede işlevselliğini gösteriyor. Bunun üzerine bu sistemin kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılması planlanıyor. Aynı zamanda Ahtapot, Linux tabanlı Pardus ile çalışıyor.

Milli Siber Güvenlik Yazılımımız Ahtapot

Şu anlık bazı devlet kurumlarnda test işlemi gerçekleştirilen milli güvenlik sistemimiz, ani bir atak karşısında koruma görevini yerine getirebilecek. Tübitak ve Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri Töreni’nde Ahtapot hakkında konuşma yapan Cumhurbaşkanı, “Bugün siber saldırılar ve açıklar, devletin güvenliği ile kişi mahremiyetini ihlal eden en büyük tehditlerdendir. Geliştirdiğimiz ‘Ahtapot’ yazılımı, bir kuvvet komutanlığımızın karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi ve gerçekleşecek bir NATO tatbikatına dahil edildi.” ifadelerinde bulundu.

Belirtildiği üzere, önümüzdeki süreç içerisinde milli siber güvenlik yazılımımız Ahtapot, NATO tatbikatına dahil olarak işbirliğinde bulunacak. Eğer Ahtapot yazılımını merak ediyorsanız veya yakından incelemek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıdan Ahtapot yazılımını indirebilirsiniz.

http://www.ahtapot.org.tr/indirmeler.html

Bir cevap yazın