Öldüğümüzde Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?

Ölüm kime ne zaman geleceği belli olmayan bir gerçektir. Peki öldüğümüzde, hayatınızın birçok anına tanıklık eden sosyal medya hesaplarımıza ne olacağını tahmin ediyor musunuz?

Hayatımızın çoğunu internette yaşıyoruz. Gittiğimiz her yeri, yediğimiz her yemeği çekip sosyal medyada paylaşıyoruz. Özellikle Türkiye’de, nüfusa göre sosyal medya kullanım oranı birçok ülkeye göre oldukça fazla. İnternette paylaştıklarımız, yazdıklarımız, hikayeler, aynı zamanda dijital bir miras sayılabilir. Peki ya eğer ölürsek, sosyal medya hesabımıza ne olacak?

Öldüğümüzde Sosyal Medya Hesaplarımıza Ne Olacak?

Bu soru size belki biraz farklı gelebilir, tabii ölene kadar 🙂 Sorunun cevabıysa kullandığınız sosyal medya platformuna ve ölmeden önceki vermiş olduğunuz karara bağlı. Google ve Facebook, hesabınızı internete miras bırakabilme özelliğini size veriyor; öldükten sonra hesabınıza yönetebilecek bir kişiyi atayabiliyorsunuz. Snapchat, Twitter ve Instagram ise herhangi bir hesap miras bırakma özelliğine sahip değil. Kullanılmayan hesaplar ya 6 ay boyunca aktivite yapılmadığı için kapanıyor ya da ailenizden birinizin bu kurumlarla iletişime geçmesiyle birlikte siliniyorlar. Google ve Facebook hesabınızın birisine miras kalması içinse, güvenlik ayarlarınızdan bu kişiyi seçmelisiniz.

Bir cevap yazın