Facebook Artık Beğeni Sayılarını Gizleyecek

Facebook’un Android uygulaması için beğeni sayılarını gizleme özelliğini test etmeye başladı.

Geçtiğimiz ay Instagram’ın artık beğeni sayılarını göstermeyeceğini sizlerle paylaşmıştık. Instagram’ın sahibi olan Facebook da bu özelliğini test etmeye başladı. Android uygulamasında paylaşımların beğeni sayılarının görülmediği keşfedildi.

Yazılımlarda gizli özellikleri bulmasıyla ününü duyurmuş olan Jane Manchun Wong, Facebook’un da Android uygulamasında beğeni sayılarını gizlediğini farketti. Facebook tarafından gelen açıklamada ise tespitin doğru olduğunu, paylaşımların beğeni sayılarını kaldırmaya hazırlandıklarını belirtti.

Facebook Artık Beğeni Sayılarını Gizleyecek

Kullanıcıların kendi profillerini başka kişilerin profilleriyle karşılaştırmalarını istemeyen Instagram, beğeni sayısını belirli ülkelerde kaldırmıştı. Şu an test aşamasında olan bu özellik önümüzdeki aylarda diğer ülkeler içinde gelebilir. Fakat Facebook, Instagram kadar yaptığı geliştirmeleri kullanıcılarla paylaşmayı tercih etmiyor gibi görünüyor.

Tıpkı yine Instagram gibi, getireceği yeni özellikleri aşamalı bir şekilde uygulamaya entegre edecek gibi duruyor. Yapılacak olan bu güncellemenin ilk belirli ülkelerde aktif olacağını belirtmekte fayda var.

Diğer yandan Facebook’un bu aşamada yalnız olmadığını söylemekte fayda var. Çünkü sosyal medya siteleri özellikle gençlerin kendilerini olumsuz içeriklere kolayca erişmesinin, kötü hissetmesinin ve intihar paylaşımları yayınlamasını engellemeye çalışıyor. Yetişkinler için pek önemli olduğunu düşünmediğimiz beğeni sayıları, gençler için büyük önem taşıyor. Bu durumun nelere yol açtığını birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın