E-Okul’u Hackleyip Notlarını Düzelten Öğrenci Gözaltına Alındı

Diyarbakır’da e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne girerek devamsızlığını ve karne notlarını değiştirdiği belirlenen 10. sınıf öğrencisi S.Ş.M. polis tarafından gözaltına alındı. Siber Suçlarla Mücadele Ekibi, öğrencinin e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne nasıl eriştiğini bulmaya çalışıyor.

Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen bu olayda, iddiaya göre, 10. sınıf öğrencisi olan S.Ş.M., Milli Eğitim Bakanlığı e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne giriş yapıp, öğrencilerin notlarını 20’şer puan artırdığı, 59 gün olan devamsızlığını 9’a indirdiği belirlendi.

Müdüriyet, karne notlarının değiştirildiğinin farkına varmasıyla Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sistemde bir sorun olabileceğiyle ilgili bilgi verdi. İncelemeler sonucu sistemde bir hata olmadığı anlaşılırken, devamsızlık ve karne notları öğretmenlerin verilerine göre düzeltildi. Okul öğrencisi S.Ş.M.’nin bir defa daha aynı yöntemi kullanarak devamsızlıkları ve notları değiştirmesi üzerine, okul tarafından polise haber verildi.

E-Okul Hacklendi

Diyarbakır Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, olayla ilgili çalışma yaptıktan sonra, devamsızlık ve karne notlarının değiştirilmesi için yönetim tarafından kullanılan bilgisayardaki internetin IP adresine ulaştı. Yapılan incelemeler sonucu bu olayın sorumlusunun öğrenci S.Ş.M olduğu belirlendi. Lise öğrencisi S.Ş.M. polis tarafından evinde gözaltına alındı. Öğrencinin emniyetteki işlemleri sürerken, sisteme nasıl girdiği araştırılıyor.

Yapılan incelemeler sonucu öğrencinin, bir öğretmene ait kişisel hesap şifresini kullanarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne eriştiği ve devamsızlık günlerinde ve notlarında değişikliği gerçekleştirdiği belirlendi. İfadesi alındıktan sonra S.Ş.M. serbest bırakıldı.

İnternette bu öğrencinin devlet tarafından değerlendirilmesi gerektiği hakkında yorumlar görüyoruz. Eğer böyle bir durum varsa zaten durumun sonuçları çok farklı olur fakat, öğrencinin öğretmen veya okul yönetimi hesaplarından birisinin şifresine ulaşıp bunu gerçekleştirdiği sonuçlar arasında. Öğretmenlerin E-Okul’a girdiği bir bilgisayara keylogger atıldığıda mevcut şüpheler arasında. Sizin bu konudaki yorumlarınız nelerdir?

Bir cevap yazın