İstanbul Büyükşehir Belediyesi Açık Veri Portal’ını Yayınladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Açık Veri Portal’ını yayınladı. Sitenin içerisinde bulunan veri setleri sayesinde İstanbul şehrine ait birçok sayısal veriye erişilebiliyor. Sizde bu verileri kullanarak kendi projelerinizi geliştirebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Açık Veri Portal’ını yayınladığını duyurdu. Akıllı şehircilik adına önemli bir adım atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, artık teknolojiye daha fazla önem verdiğine dikkat çekti. data.ibb.gov.tr linki üzerinden açılan açık veri portalı, farklı kategoriler için veri setleri barındırıyor. Bu veri setleri İstanbul hakkında veriler içeriyor. Bu platformda şu an 88 adet veri seti mevcut.

Sitenin henüz çok kısa bir zaman önce açılmasına karşın, en popüler veri setleri de yayınlanmaya başladı. İSPARK ve İETT kurumlarının verileri en rağbet gören veriler arasında yer aldı. Bunun yanında sitede bulamadığınız veriler için talepte bulunabileceksiniz. Büyükşehir Belediyesi’nde CIO olarak görev yapan Erol Özgüner, sistemin henüz yeni olduğunu ve düzeltilmesi gereken noktalar olduğunu belirtti. Yapıcı tüm eleştirilere açık olduğunu belirten Erol Özgüner, sistemin geliştirileceğinin ve yeni veri setlerinin ekleneceğinin sinyalini verdi.

Bir cevap yazın