VLC 3 milyar indirmeyi geçti, Yakında AirPlay Desteği Alacak

1996’da, Ecole Centrale Paris’teki bir grup öğrenci, kampüste etkin bir şekilde video yayını yapmanın bir yolu olup olmadığını merak etti. Merakları hızla akademik bir projeye dönüştü ve VLC adlı bir medya oynatıcı uygulamasının erken gelişmesine yol açtı.

Geçtiğimiz 23 yıl boyunca, VLC ortam yürütücüsü, diğer programların desteklemediği bir video dosyasını oynatmak isteyen kullanıcılara yardım eli uzatan bir uygulama adı haline geldi. Neredeyse tüm bilgisayar platformlarında kullanılabilen VLC, uygulamalar ekosisteminde aranan kan haline geldi. Ayrıca bugünlerde, VLC başka bir dönüm noktasına ulaştı: Mayıs 2012’de 1 milyar indirmeye ulaştı ve çeşitli platformlarda 3 milyardan fazla kez indirildi.

VLC için sırada ne var?

Bugün VLC, yeni çıkan bir format olan AV1’de HDR videolara destek ekleyen küçük bir güncelleme (v3.0.6) çıkardı. Ancak önümüzdeki aylarda, VLC’nin gerçekleştirmeyi planladığı daha büyük işleri var. Öncelikle, VLC’nin Android uygulamasına yaklaşık bir ay önce yapılan ve AirPlay için destek sağlayacak olan büyük bir güncelleme. Bu güncellemeyle birlikte, Android kullanıcılarının video dosyalarını Android telefonlarından Apple TV’ye göndermesini sağlayacaktır.

Kempf, daha sonra VR videoları için yerel desteği sağlayacak olan VR uygulamasını güncellemeyi planlıyor. Ekibinin popüler VR kulaklıklarını tersine ürettiğini, böylece geliştiricilerin satıcılar tarafından sunulan SDK’lara güvenmesine gerek olmadığını söyledi. Bu uygulama aynı zamanda 3D etkileşimler ve stereo ses için destek alacak ve güncellemeyle beraber sanal bir tiyatro özelliği ekleyecek.

Önümüzdeki günlerde, tüm popüler platformlarda VLC büyük bir güncelleme alacak. 4.0 sürümü olan güncelleme, HDR video dosyalarının ölçeklendirilmesinde ve video kalitesinde oynatma iyileştirmeleride beraberinde sunacak.

Bir cevap yazın