YouTube’a 170 milyon dolar ceza!

ABD Federal Ticaret Komisyonu, kanunları çiğneyerek çocuklara yönelik reklam satışı yaptığı belirlenen popüler video paylaşım sitesi YouTube’a 170 milyon dolar ceza kesti.

Yabancı medyada yer alan açıklamalarda, YouTube ile ceza konusunda bir anlaşmaya varıldığı belirtildi. Yapılan anlaşma, YouTube’ın Çevrimici Çocuk Gizlilik Koruma Yasası (COPPA) kuralını ihlal ederek, çocukların kullanıcı bilgilerini ve hareketlerini sakladığı için 170 milyon dolar ceza ödemek zorunda kaldı.

20 yıllık önemli bir kanun olan COPPA, internet platformlarının, büyüklerinin bilgisi ve rızası olmadan 13 yaş ve altındaki çocukların bilgilerini toplamayı ve saklamayı kesinlikle yasaklıyor. Bu yasağı çiğneyen YouTube, kendisine kesilen cezayı ödemek zorunda. Günlük geliri milyonlarca olan YouTube için bu ceza çokta önemli olacak gibi durmuyor.

New York Başsavcılığı’nında içinde bulunduğu anlaşma dikkate alınırsa, Google şirketi hükümete 136 milyon dolar, eyalete de 34 milyon dolar ceza ödeyecek. FTC, geçtiğimiz aylarda da sosyal medya devi Facebook firmasına kullanıcı bilgilerini izinsiz toplamak ve dağıtmaktan dolayı 5 milyar dolar ceza kesmişti. Cambridge Analytics skandalından sonra Facebook paşa paşa cezayı ödemişti. Aynı durum şimdi YouTube’nin başına geldi.

Son olarak, Google’a verilen 170 milyon dolar cezanın, şirketin 4 aylık reklam gelirinin yüzde 1’den daha azına denk geldiği belirtildi. Kısacası bu ceza YouTube için çerez diyebiliriz 🙂

Bir cevap yazın