WhatsApp Web Kullanarak Çevrim İçi Durum Takibi

Whatsapp üzerinden kullanıcıların çevrimiçi olup olmadığını kontrol eden ve bunu raporlayan bir sürü ücretli ücretsiz uygulama mevcut. Fakat bu uygulamalara ücret ödeseniz bile konuşmalarına erişemeyecekleri anlamına gelmiyor.

Bu tarz uygulamaları sakıncalı olduğum için kendim şu şekilde bir geliştirme yapılmış.

WebWhatsapp’ı açıyoruz ve çevrimiçi bilgisini kontrol etmek istediğimiz kullanıcının konuşmasını açıyoruz. Aşağıda paylaşacağım kod konuşma sahibinin adının altında çıkan çevrimiçi yazısını sürekli kontrol ediyor.

var html; var online = false; var startTime; var endTime; setInterval(function(){ html = document.getElementById("main").getElementsByTagName("header")[0].innerHTML; if(html.indexOf("çevrimiçi") > -1 && !online){ online = true; startTime = getFullDate(); } else if(html.indexOf("çevrimiçi") <= -1 && online) { online = false; endTime = getFullDate(); } if(startTime && endTime){ console.warn(startTime + " - " + endTime + " aralığında online oldu."); html = ""; online = false; startTime = ""; endTime = ""; } }, 2000); function getFullDate(){ var d = new Date(); dformat = ("00" + (d.getMonth() + 1)).slice(-2) + "/" + ("00" + d.getDate()).slice(-2) + "/" + d.getFullYear() + " " + ("00" + d.getHours()).slice(-2) + ":" + ("00" + d.getMinutes()).slice(-2) + ":" + ("00" + d.getSeconds()).slice(-2); return(dformat); }

Yukarıdaki kodu kopyalayıp, ekranın boş bir yerine sağ tıklayıp “İncele” ya da “Öğeyi Denetle” seçeneğini seçiyoruz. Daha sonra açılan pencereden “Console” a tıklıyoruz. Daha sonra açılan yere yukarıda kopyaladığınız kodu yapıştırıyorsunuz ve kullanıcı çevrimiçi ve çevrimdışı olunca şu saatler arasında online oldu bilgisi bu alana düşüyor.

Kodu yapıştırdıktan sonra sekmenin açık kalması yeterli, başka sekmede işlerinizi halledebilirsiniz. (Sürekli çevrimiçi görünmezsiniz.)

Bir cevap yazın