Instagram Gönderilerine Konum Eklemek Büyük Risk Taşıyor!

Bir kadının sıradan bir instagram gönderisine eklediği konumdan dolayı gerçek hayatta neler yaşadığını anlatacağız. Peki siz dijital hayatınızda neler paylaşıyorsunuz? Anlık paylaştığınız görsel, konum ya da herhangi bir post gerçek hayatta başınıza dert açabilir mi?

Siber Takip, şu an herkesin stalk dediği şey. Birileri bu konuda ne kadar ileriye gidebilir? Bugün anlatacağım şey sanırım ileriye gitmekten öte bir şey. İnternette paylaşılan her bilginin kullanılabilir olduğunun kanıtı. Biraz üzücü biraz da ürkütücü.

Bazı zamanlar haberlerde duyuyor ya da forum sitelerinde, dizilerde görüyorduk. Bu tür şeylerin olabileceğini kestirebiliyor fakat çevremizden birisinin yaşayacak olmasına ihtimal vermiyorduk. Olayı anlatmadan önce şu uyarıda bulunmak istiyorum: Hiçbir sosyal medya profilinizde konum özelliğini kullanmayın. Fotoğraflarda nerede olduğunuzu belli edecek şeyleri ifşa etmeyin. (Sokak tabelası, mekan adı, adres, okul ismi vs.)

Olayı yaşayan kadının herkes gibi sosyal medyadaki bazı platformlarda üyelikleri bulunuyor. Twitter’ı anonim olarak kullanırken Swarm, Instagram, Facebook gibi sitelerde ise kendi kişisel bilgileri mevcut. Herkes gibi kendi adıyla paylaşımlar yapıyor. Facebook’ta ailesi ve okul çevresi varken, Instagram, Swarm ve Twitter’da bu kitle biraz daha yabancılaşıyor ve tanımadığı yüzlerce insanın takip etmesine – onun paylaşımlarını görmesine izin veriyor. Yüzlerce insanın arasından öyle birisi çıkıyor ki neredeyse tüm hayatını mahvedebilecek birisi. Siber takip olayını abartan birisi. İnternette paylaşılan şeylerden dolayı takıntılı birisinin sizi analiz etmesi – izlemesi ve hatta fiziksel takip etmesi artık çok kolay.

Ne yazık ki internette zarar verici bilgi toplamak ve bu bilgileri analiz ettikten sonra saklamak için yeterince birçok platform var. Bu platformlarda takıntılı bir takipçiye sahip olduğumuzu bilmeden neler paylaşıyoruz? Olayı yaşayan kadın tatildeyken Instagram’da birkaç fotoğrafını konum/mekan ismiyle birlikte paylaşıyor. Açık profil. Yüzlerce takipçi.. Birisi sıkıntılı bu takipçilerden. Takıntılı. Tabi neler olabileceğini kestiremiyor çünkü başına önceden böyle bir şey gelmemiş. Mekanda olan birçok kişi swarm’dan ekliyor, instagram’dan takip ediyor. Bu ekleme olayı konum/mekan ismi aratınca gerçekleşen eklemeler/takip etmeler. Fakat içlerinden birisi hiç o mekanda olmamasına rağmen instagram’dan takip ediyor.

Tatil bitiyor aradan 1 aydan fazla zaman geçiyor. Instagram’da gezinirken mesaj istek kutusuna bir mesaj düşüyor. Normal bir mesaj. Şahıs, tatildeyken onu gördüğünden, hoşlandığından ve bu yüzden takip ettiğinden bahsediyor. Ama o adam hiç o tatil mekanında bulunmuyor tabi. O akşam instagram’da hoş bir sohbet dönüyor. Tanışıyorlar. (Kadın tanıştığını sanıyor.) Kadın şunu söylüyor: ”Benimle o kadar uyumlu ki ben bu yaşıma kadar ailemden birisinde bile bu uyumu görmedim. İmkansız gibi bir şeydi ve onunla konuşurken çok mutlu oluyordum.”

Birkaç hafta her şey müthiş güzel gidiyor. Kadın resmen bulutların üstünde yaşadığından söz ediyor. Çünkü uyum, saygı, anlayış ve huzur olduğunu belirtiyor. Attığı adımın neredeyse ne olduğunu biliyor şahıs. Her şeyi o derece iyi düşünüp planlıyor. Bu süreçte adam sürekli yalan yanlış bilgiler veriyor kadına. Yaşadığı şehirden ismine kadar her şey yalan. Ama kendisi kadının burcuna kadar araştırıp kadının adına notlar programında dosya açmış birisi. Kadının ailesindeki neredeyse her ismi, doğum tarihlerini, ev adreslerini, burçlarını, sevdiği renkleri, yakın arkadaşlarını, okullarını vs. bu notlar uygulamasına kaydetmiş. (Bunu kadına kendisi itiraf etmiş.)

Reelde bir süre görüşüyorlar. (5 ay kadar) ikisi de birbirinin yaşadığı şehire gidip geliyor. Kadının son gittiğinde kaldıkları evin bir odasında full fotoğrafları 1 duvarı kaplıyor. Neredeyse 50’ye yakın fotoğraf ve hiçbirisi kendisinin adama gönderdiği fotoğraflar değil. Adam ne yapmış biliyor musunuz? Kadına mesaj atmadan önce kadının birçok storysini ve arkadaşlarıyla – ailesiyle olan fotoğrafların ekran görüntülerini toplamış. Duvardakiler o ekran görüntüleri. Bir de kadının bazı özel fotoğrafları var. Kadın beyninden vurulmuşa dönmüş. Büyük bir tartışma sonrası kadın evine dönüyor. Çaresiz, ne yapacağını bilmiyor. O arada tabi defalarca adam arıyor ama açmamakta ısrarcı olmasına rağmen korkudan açıyor telefonu.

Bakın korkudan diyorum. Neler yaşadığını düşünebiliyor musunuz? Tartışmanın ana konusu adamın kadından istediği şeyler ve fotoğraflar. Az çok neler istediğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Kadın korkudan ve ailesinin duymamasını istemesinden bir süre katlanıyor bu adama. Adam her gün daha ileriye gidiyor. Durmak bilmiyor hiç. Kadın bu olayı arkadaşlarına anlatıyor. En yakınlarına. Onlar da kadın. Bir plan yapıyorlar adamı suç üstü yapacaklar. Plan işliyor adamın ses kaydı, görüntüleri, tehdit ve şantaj görüntüleri vs. kadınların eline geçiyor. Adam birden siliyor kadına ait her şeyi. Bu birden olan bir şey değil tabi. Bu süreçte kadın çok zarar görüyor. Şimdi psikolojik tedavi görüyor. Konuyu o paylaşmamızı istedi. Çünkü başka kadınların bunu yaşamasını istemiyor. İnternette paylaşımlar yaparken kendiniz için biraz dikkat etmelisiniz. Her şeye.

Basit bir instagram gönderisi ve tanımadığımız birisinden gelen mesaja verdiğimiz cevap başımızı nasıl ağrıtabilir adlı içeriğimiz sona erdi. Okumanızı ve çevrenizdekilere okutmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Umarız kimse böyle sorunlar yaşamaz.

Kaynak: Twitter @ZetLorento

Bir cevap yazın