Google Asistan’ın kullanıcıları izinsiz dinleyip sesleri kaydettiği ortaya çıktı

Google Asistan’ın kullanıcıları izinsiz dinleyip sesleri kaydettiği ortaya çıktı

Belçika merkezli bir haber platformu VRT NWS’nin yayınladığı rapora göre Google’ın sesli asistanı Google Asistan topladığı ses kayıtları Google çalışanları tarafından dinleniyor.

Geçen yıl Amazon’un sesli asistanı olan Alexa’nın izinsiz dinleme yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu zaman zarfında Amazon ciddi problemlerle karşılaşırken şimdi benzer bir problem de Google tarafından geldi. Belçika merkezli bir haber platformu VRT NWS’nin yayınladığı rapora göre Google’ın sesli asistanı Google Asistan topladığı ses kayıtları Google çalışanları tarafından dinleniyor.

Yayınlanan bu rapora göre, Google’da 153 tanesi yanlışlıkla kaydedilen binden fazla ses kaydı bulunuyor. Bu ses kayıtlarında günlük konuşmaların yanı sıra, çok farklı konuşmalar da bulunuyor. Hatta kimi zaman fiziksel şiddetin bulunduğu sesler bile duyulabiliyor. VRT NWS, Flamanca ve Hollandaca dillerine odaklanarak elde ettiği bu ses kayıtlarını bir video şeklinde de yayınladı. Yayınlanan videoda VRT NWS’in iddialarını kanıtlayan, ismini vermek istemeyen bir kişi de bulunuyor.

Bir cevap yazın