Garanti Bankasının Sistemleri Çöktü

Bugün öğle saatlerinden itibaren ülkemizin en büyük bankalarından birisi olan Garanti BBVA’nın hem mobil bankacılık uygulamasına hemde internet sitesine giriş yapılamıyor. Akıllara “Acaba bir DDoS saldırısı mı var” sorusunu getiren problem hakkında Garanti BBVA tarafınıdan resmi açıklama geldi.

Türkiye’nin en ünlü bankalarından birisi olan Garanti BBVA’nın mobil bankacılık uygulaması ve internet sitesi bugün (27.10.2019) saat 14.30 civarından beri erişime kapalı. Garanti BBVA müşterileri, bahsi geçen sistemlere erişmeyi denediklerinde bir hata mesajıyla karşılaşıyorlar.

Bazı iddialar göre Garanti Bankası sistemlerine yurtdışından toplam 100 GB boyutunda bir siber saldırı olduğu yönünde. Saldırı sebebiyle Garanti Bankası farklı operatörler üzerinden işlem yapmaya çalıştığı için erişim probleminin yaşandığı da ihtimaller arasında. Fakat tabiki kesin bir kanıt olmamakla beraber saldırı ihtimali üzerinde duruluyor.

Gelen resmi açıklama sonrası, dijital hizmetlerine yoğun bir internet trafiği olduğunu belirten Garanti BBVA, sağlayıcılarla beraber sorunu çözmek için uğraştıklarını belirtti. Aynı zamanda tüm müşterilerinden özür dileyen banka, açıklamayı kısa süre içinde gerçekleştirdi.

Sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getiren banka müşterileri, uzun süre boyunca bankacılık işlemlerini gerçekleştiremediler. Bizde Garanti Bankasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, güvenliğin artırılması ve altyapının güçlendirilmesi dileğiyle…

Bir cevap yazın