Dijital yayıncılığa getirilen RTÜK denetimiyle ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı

İletim lisansı ve yayın hakkının verilmesiyle dijital yayınların denetlenmesi ve yapılan düzenlemenin uygulanmasıyla alakalı usul ve esasların yer aldığı yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Şubat ayında internet üzerinden yapılan yayınlarda RTÜK denetim uygulamasının komisyondan geçtiği bilgisini sizlere sunmuştuk. Bu paylaşımın devamında ise dijital yayıncılığa RTÜK kontrolü getirilmişti. Ancak iletim lisansı ve yayın hakkının verilmesiyle dijital yayınların denetlenmesi ve getirilen bu düzenlemenin uygulanmasıyla alakalı usul ve esasların, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliğiyle 6 ay içerisinde çıkarılacak bir yönetmelikle uygulamaya geçmesi herkes tarafından bekleniyordu. Beklenen yönetmelik bu sabah itibarıyla Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bu Yönetmeliğin amacı; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumuna, iletimine, medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesine ve söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Yukarıdaki maddeyi açıklamak gerekirse RTÜK’ün Netflix, BluTV, puhutv gibi Türkiye’de bulunan dijital yayıncılık platformlarına direkt olarak müdahale edebileceğini anlıyoruz. Ayrıca televizyon, radyo ve isteğe bağlı yayın hizmetlerini sadece internet ortamından sunmak isteyen medya kuruluşları RTÜK’ten yayın lisansı almak zorunda kalacak. Bu yayınları internet ortamından iletmek isteyen platform sahipleri ise yine aynı şekilde RTÜK’ten yayın iletim yetkisi almak zorunda kalacak.

Bir cevap yazın